Αξιοθέατα της περιοχής μας

Ο Νομός Βοιωτίας είναι ένας από τους έξι νομούς της Στερεάς Ελλάδας. Με ανεξάντλητες ιστορικές αναφορές, πλούσιο αρχαιολογικό ενδιαφέρον, πολλές ομορφιές , με πλούσια τουριστική υποδομή στις ακτές του Ευβοϊκού και τις παραλίες του Κορινθιακού, άγρια βλάστηση, γραφικά χωριά αλλά και χιονοδρομικά κέντρα στον Παρνασσό, προσφέρεται για θερινές και χειμερινές διακοπές, καθώς και για εκδρομές τα Σαββατοκύριακα.

Οι πηγές της Κρύας στη Λιβαδειά

Πρωτεύουσα του νομού είναι η Λιβαδειά η οποία είναι χτισμένη ανάμεσα σε δυο λόφους - στην κορυφή ενός από τους οποίους υπάρχει ένα φράγκικο κάστρο - κοντά στο στόμιο ενός λαγκαδιού απ' όπου περνά ομικρός ποταμός Έρκυνας. Η αρχαία Λεβάδεια ευημερούσε κάποτε λόγω της ακμής του Μαντείου του Τροφωνίου. Ιστορικό ρόλο άρχισε να διαδραματίζει κατά τους μεσαιωνικούς χρόνους, όταν έγινε σημαντικό στρατηγικό κέντρο. Το 1460 την κυρίευσαν οι Τούρκοι, από τους οποίους υπέφερε πολλά κατά τη διάρκεια της Ελληνικής Επανάστασης. Στην αριστερή πλευρά του ποταμού Έρκυνα, βρίσκεται η Κρύα Πηγή που τα νερά της συγκεντρώνονται σε μια δεξαμενή .

Το χιονοδρομικό κέντρο του Παρνασσού

Οι Δελφοί

Στον Παρνασσό λειτουργεί το μεγαλύτερο χιονοδρομικό κέντρο της Ελλάδας και καθημερινά κατακλύζεται από πλήθος επισκεπτών. Βρίσκεται σε υψόμετρο 1600-2300 μέτρα και μπορεί κανείς να κάνει σκί σε μια από τις είκοσι περίπου πίστες που διαθέτει.

Λίγα χιλιόμετρα μακριά από την Αράχωβα στο Νομό Φωκίδας βρίσκεται ο αρχαιολογικός χώρος των Δελφών. Κέντρο του αρχαίου ελληνικού πνεύματος , ο “ομφαλός της γής” όπως τον αποκαλούσαν , είναι ένα από τα πιο εντυπωσιακά μέρη που μπορεί να συναντήσει κανείς, τόσο για το επιβλητικό μεγαλείο του φυσικού σκηνικού, όσο και για τον εξαιρετικό τρόπο με τον οποίο περιβάλλεται από τα αρχαία ερείπια.

Μερικά μόνο από τα αρχαία μνημεία των οποίων σώζονται ερείπια είναι ο Ναός του Απόλλωνα, το στάδιο χωρητικότητας 7.000 θέσεων όπου γίνονταν τα “Πύθια”, το αρχαίο θέατρο των Δελφών, η Κασταλία Κρήνη. ο Ναός της Προνοίας Αθηνάς κα. Στο Αρχαιολογικό Μουσείο των Δελφών μεταξύ άλλων σώζονται έργα τέχνης και αναθήματα από το Ιερό και το Μαντείο, αετώματα ναών, γλυπτά καθώς και το πασίγνωστο χάλκινο άγαλμα του “Ηνίοχου”

Αράχωβα

Αγόριανη (Επτάλοφος)

Η Αράχωβα είναι ένα από τα πιο γνωστά παραθεριστικά θέρετρα τόσο για το καλοκαίρι αλλά κυρίως για το χειμώνα. Σκαρφαλωμένη στην πλαγιά του Παρνασσού δέχεται επισκέπτες όλο το χρόνο αλλά κυρίως κατά τους χειμερινούς μήνες λόγω των χιονοδρομικών κέντρων του Παρνασσού.

Η Αράχωβα βρίσκεται ανάμεσα στις δυο προομηρικές πόλεις Ανεμώρια και Κυπάρισσο. Η Ανεμώρια (πόλη των ανέμων) βρισκόταν κάτω από τον Κατοπτήριο βράχο και ήταν μια από τις φωκικές πόλεις, με ναό και βωμό των Ανέμων. Σήμερα υπάρχουν ελάχιστα ερείπιά της στη θέση Χτιριαρού. Η Κυπάρισσος βρισκόταν ανατολικά, στη θέση Πάνια. Ανάμεσα στις δυο αυτές πόλεις υπήρχε ένα μικρό χωριό που λεγόταν Πετρίτης και είναι η σημερινή Αράχωβα. Στην περίοδο της Επανάστασης έγινε στην πόλη η ιστορική μάχη της 24ης Νοεμβρίου 1826, κατά την οποία ο Καραϊσκάκης νίκησε τους Τούρκους.

Η Αγόριανη που ονομάζεται και Επτάλοφος είναι ένα πανέμορφο χωριό στη βορινή πλευρά του Παρνασσού. Τα αναρίθμητα μονοπάτια που περιβάλλουν το χωριό και η μαγεία των ελάτων επιφυλάσσουν στους επισκέπτες της ανεπανάληπτες στιγμές γαλήνης και ομορφιάς.

Όσιος Λουκάς

35 χλμ. από τη Λιβαδειά, βρίσκεται η Ιερά Μονή του Οσίου Λουκά. Είναι ένα από τα πιο γνωστά βυζαντινά μοναστήρια και είναι κτισμένο στις δυτικές πλαγιές του Ελικώνα σε μαγευτική θέση ανάμεσα στη Βοιωτία και τη Φωκίδα.

Το μοναστήρι ιδρύθηκε από τον Όσιο Λουκά το 946 μΧ και αρχικά αποτελείτο από το κελλί του Αγίου και ένα μικρό εκκλησάκι. Η Μονή στη σημερινή της μορφή άρχισε να σχηματίζεται μετά το 1011 μΧ.

Οι κύριοι Ναοί του μοναστηριού είναι του Οσίου Λουκά και της Παναγίας. Και στους δυο ναούς σώζονται πολλά ψηφιδωτά, τοιχογραφίες, μαρμαροθετήματα και κεραμοπλαστικά διακοσμητικά.

Ιερά Μονή Αγίας Παρασκευής

Λίγα χιλιόμετρα έξω από το Νεοχωράκι βρίσκεται η Ιερά Μονή της Αγίας Παρασκευής. Η τοποθεσία αυτή ονομάζεται θέση "Γκολέμι", και έχει πάρει το όνομά της από τον Γκολέμ Σαμουήλ πασά της περιοχής επί Τουρκοκρατίας, του οποίου ήταν τσιφλίκι.

Στη θέση αυτή την εποχή εκείνη, και μάλιστα πριν από το 1821, υπήρχε ένας πολύ μικρός ναός αφιερωμένος στην Αγία Παρασκευή. Το μικρό αυτό εκκλησάκι, μισογκρεμισμένο, απεριποίητο, καλυμμένο και χαμένο μέσα σε θάμνους, αγριόχορτα και αγριόδεντρα στάθηκε πολλές φορές το καταφύγιο αγωνιστών της εποχής εκείνης.

Μετά την απελευθέρωση οι κάτοικοι της περιοχής μάζεψαν χρήματα, αγόρασαν την περιοχή του ναού από μεγαλοτσιφλικά της περιοχής και έχτισαν ένα νέο και πιο μεγάλο ναό. Ο ναός που υπάρχει σήμερα στη Μονή χτίστηκε το 1969 και αποτελεί το καθολικό της Ιεράς Μονής της Αγίας Παρασκευής.

Ιερά Μονή Σαγματά

30 χλμ ανατολικά της Θήβας βρίσκεται η Ιερά Μονή Σαγματά, αφιερωμένη στον Όσιο Κλήμη. Είναι κτισμένη σ' ένα πανέμορφο περιβάλλον και από εκεί μπορεί να δει κανείς τόσο την πεδιάδα της Θήβας όσο και τον Ευβοϊκό κόλπο. Η Μονή είναι Βυζαντινής αρχιτεκτονικής και έχει πολλές αγιογραφίες.

Χαλκίδα

30 χλμ. ανατολικά της Θήβας βρίσκεται η Χαλκίδα. Βρίσκεται στο στενότερο σημείο του Ευοϊκού, στον Πορθμό του Ευρίπου, που χωρίζει την πόλη σε δυο τμήματα που ενώνονται με την κινητή γέφυρα. Μια πολύ όμορφη πόλη με ιδιαίτερη μαγεία και αρχοντιά. Το ισχυρό παλιρροϊκό ρεύμα, που αλλάζει κατεύθυνση κάθε έξι ώρες και με ταχύτητα ανάλογη με τις φάσεις της σελήνης, αποτελεί χαρακτηριστικό της πόλης και μοναδικό φαινόμενο για τους τουρίστες που την επισκέπτονται.

Το χωριό μας

Το σχολείο