Σκεφτήκαμε και γράψαμε

Μια φανταστική χώρα

Πάντα σκεφτόμουνα μια χώρα, την Παιχνιδούπολη, όπου εκεί κατοικούν μόνο παιχνίδια. Σ' αυτή τη χώρα δεν υπάρχουν ούτε τα λεφτά ούτε οι πόλεμοι ούτε τα σχολεία και πολλά άλλα που είναι βαρετά για μένα. Η Παιχνιδούπολη είναι στην οδό Παιχνιδιών και βρίσκεται στη φαντασία μου.

Γιάννα Κοροπούλη , Γ΄ τάξη ………. (11-12-2000)

Η χώρα των ξωτικών

Σε μια χώρα, τη χώρα των ξωτικών, ήταν πολλά ξωτικά με μυτερά αυτιά και κυκλοφορούσαν με γάντια και με μια τούρτα στο χέρι. Αυτή η τούρτα είχε πάνω μεγάλα κεράσια και αμύγδαλα που είχαν γεύση μπανάνας και μήλου καμιά φορά.

Σ' αυτή τη χώρα δεν υπάρχει κυβερνήτης και τα ξωτικά κάνουν ό,τι θέλουν. Κανείς δε μαλώνει και δεν υπάρχουν αυτοκίνητα γιατί δεν μπορούν να ζήσουν μέσα στα καυσαέρια τα ξωτικά. Είχαν μεγάλο δάσος, ήταν κοντά στο βουνό και είχαν πάρα πολλά λουλούδια. Τα σπίτια ήταν από καραμέλα και πάνω είχαν σοκολατάκια έτοιμα να τα βάλεις στο στόμα και να τα φας. Όταν έμεναν χωρίς φαγητό ανέβαιναν με μια μικρή σκαλίτσα πάνω στη σκεπή και έτρωγαν τα σοκολατάκια. Είχαν μικρά πουλιά μέσα σε κλουβιά που ήταν και εκείνα ξωτικά. Αυτά είχαν μικρά αυτιά και καθόλου ουρά.

Ένα από τα ξωτικά, το "Μπίκι-φίνκι", ανέβηκε πάνω στη σκεπή να φάει ένα γλυκό σοκολατάκι. Όμως γλίστρησε από τη σκάλα και έσπασε το μικρό του ποδαράκι.

Ελένη Τσεβά , Δ΄ τάξη ………. (11-12-2000)

Η Δενδρούπολη

Σ' αυτή τη χώρα ζουν μόνο δέντρα. Άνθρωποι δε ζουν. Τα σπίτια τους είναι από ξύλο δέντρων και οι σκεπές το ίδιο. Εκεί δεν υπάρχουν κανονικές πολυθρόνες. Υπάρχουν μόνο με σκέτο ξύλο. Τα παιδιά εκεί δεν φοράνε ρούχα ακόμα και το χειμώνα γιατί είναι φτιαγμένα από ξύλο. Εκεί οι δεντράνθρωποι τρώνε καραμέλες από ξύλο, φαί από ξύλο και γενικά τρώνε μόνο ξύλο.

Ευαγγελία Παύλου , Γ' τάξη ………. (11-12-2000)

Τι θα 'θελα να γίνει τα φετινά Χριστούγεννα

Τα φετινά Χριστούγεννα θα ΄θελα να υπήρχε στην πλατεία του χωριού μου ένα Χριστουγεννιάτικο δέντρο με πολύχρωμα λαμπάκια και μπλε στολίδια και μια κορυφή που θα είχε το σχήμα ενός αστεριού. Και ο Αϊ- Βασίλης να πετάει με τους ταράνδους επάνω από το Χριστουγεννιάτικο δέντρο και να ρίχνει δώρα στις καμινάδες των σπιτιών ώστε να πάνε τα παιδιά ν' ανοίξουν τα κουτιά για να δουν τι δώρα τους έχει φέρει.

Θα ήθελα ακόμη να βλέπω ένα μεγάλο λαμπερό αστέρι πάνω στον ουρανό όπως είδαν και οι τρεις μάγοι που πήγαν να προσκυνήσουν το Χριστό.

Μένια Μουρίκη , Δ' τάξη ………. (18-12-2000)

Ο Αϊ-Βασίλης

Θοδωρής : Είναι πολύ καλός και τον αγαπώ πάρα πολύ .

Χριστίνα : Είναι καλός γιατί φέρνει δώρα στα παιδιά όλου του κόσμου.

Μαρία : Μ' αρέσει πολύ γιατί είναι χοντρός και έχει πολύ μούσι. Φοράει κόκκινα ρούχα, μαύρες μπότες, έχει και σκουφί. Το έλκηθρό του πετάει πολύ ψηλά, είναι πολύ καλός γιατί μας φέρνει δώρα.

Δημήτρης : Ο Αϊ-Βασίλης θέλω να μου φέρει ένα δώρο για να περάσω ωραία τις γιορτές.

Ντίνος : Να μου φέρει ένα φορτηγάκι 4Χ4 και ένα πλέιμομπιλ. Αυτά θέλω από τον Αϊ-Βασίλη. Του τα έχω γράψει σε γράμμα μαζί με τη μαμά μου.

Τάκης : Τον αγαπώ πολύ γιατί θα μου φέρει ποδήλατο. Χωρίς τον Αϊ-Βασίλη τα Χριστούγεννα δεν θα ήταν ωραία.

Οι μαθητές της Α΄ Δημοτικού ………. (18-12-2000)

Στη νέα χιλιετία ο κόσμος δεν θα είναι όπως σήμερα. Στην Ελλάδα το ρολόι θα έχει τέσσερις μόνο ώρες γιατί όλα θα γίνονται πάρα πολύ γρήγορα. Στην Αθήνα θα φυτρώσουν κάτι τεράστια φυτά που θα πνίξουν τις πολυκατοικίες. Στην Αμερική θα εμφανιστούν καινούργιες αρρώστιες, οι άνθρωποι θα βγάλουν σπυριά στα πρόσωπά τους και το δέρμα τους θα γίνει κατακόκκινο. Στην Τουρκία ο ήλιος θα χαμηλώσει πολύ, τα δέντρα θα μαραθούν και τα σπίτια θα καταστραφούν. Στο Μεξικό θα βάψουν τα διάφορα πράγματα γύρω τους με έντονα χρώματα, γιατί θα έχουν βαρεθεί να τα βλέπουν όπως είναι τώρα και πρώτ' απ΄' όλα θα βάψουν τις σιδηροδρομικές γραμμές κόκκινες. Στην Ιταλία θα βλέπουν στην τηλεόραση μόνο "πόκεμον" γιατί θα βαρεθούν όλες τις άλλες ειδήσεις.

Γεωργία Κατσέλη - Γ΄ τάξη ………. (11-1-2001)

Στη νέα χιλιετία τα πράγματα θα αλλάξουν λίγο. Στη Σαντορίνη θα γίνει νέα έκρηξη του ηφαιστείου και οι άνθρωποι θα τρέχουν να σωθούν. Στην Αθήνα θα γίνουν μεγάλες πλημμύρες οι πολυκατοικίες θα βουλιάξουν και οι άνθρωποι θα χρειάζονται βάρκες για να κυκλοφορήσουν. Τα σχολεία θα είναι κλειστά κι έτσι τα παιδιά θα μπορούν να παίζουν όλη τη μέρα. Στην Αμερική θα νοιάζονται μόνο για τα "πόκεμον". Στον κόσμο το κακό θα προσπαθεί πάντα να κλωτσήσει το καλό αλλά από την άλλη πλευρά θα υπάρχει πάντα ένας ήλιος που θα κάνει τα λουλούδια να ανθίζουν.

Γιάννα Κοροπούλη - Γ΄ τάξη ………. (11-1-2001)

Το χωριό μας

Το σχολείο